Ahogy mindenki tapasztalhatja, az építőiparban az árak az egekben, mind az anyagok, mind pedig a munkadíjak tekintetében. Az elmúlt időszak eseményei pedig ezen túlmenően – mintha mindez nem lenne elég –, olyan folyamatokat indítottak el az ágazatban, melynek következményeit egyelőre csak megjósolni lehet. Ami viszont biztos, hogy azokra, akik most vágnának bele egy építkezésbe vagy az otthonuk felújításába, vagy mindez már folyamatban van, azokra a korábbinál is nagyobb nyomás és felelősség nehezedik.
Egy épület megvalósítása egymásra épülő, egymással összefüggő munkafolyamatok sorozatából épül fel, melyhez szükséges és elengedhetetlen a szakértelem. Mind a tervezési szakaszban, mind pedig a kivitelezés ideje alatt. Úgy gondolom, hogy napjainkban különösen fontos a tudatos tervezés, hogy a családi házak esetében is készüljön kiviteli- és részleteiben kidolgozott belsőépítészeti tervdokumentáció, valamint az, hogy a kivitelezési szakasz műszaki ellenőr vagy a tervezők közreműködésével, ellenőrzése mellett történjen.
Amennyiben az általunk megbízott tervezők és egyéb közreműködő szakemberek jól végezték a munkájukat, annak ismérve az lesz, hogy az előre kalkulált költségeket a munkák végén is a tervezett kereteken belül tudhatjuk, valamint az, hogy azt kapjuk, amit szerettünk volna.
Természetesen tudom, hogy mindenki ott spórol, ahol tud, és sajnos ezt a többség az előkészítési szakaszra szükséges költségekkel, azaz a tervezési díjakkal kezdi. Így ők viszont a vélt megtakarítás többszörösét veszítik el a kivitelezés végére, az egyéb kellemetlenségről nem is beszélve.
Minden egyes m2 komoly százezer forintokba kerül, minden egyes hiba – mely körültekintéssel és előrelátással elkerülhető lenne – javítása szintén pénzbe és időbe kerül. És sajnos vannak olyan
pl. épületszerkezeti hibák (pl. vízszigetelés, homlokzatszigetelés, gépészeti vezetékezés stb.), melyek ha utólag derülnek ki, az már előrevetíti azt, hogy javításuknak komoly járulékos következményei lehetnek.
De példaként említhetem akár azt is, hogy mit jelent az, ha egy ajtó rossz nyitásiránnyal kerül beépítésre és így az akadályozza a helyiség bútorozhatóságát. Vagy pl. ha a beköltözés után derül ki, hogy kevés a dugalj, vagy azok nem jó helyre kerültek. Hívhatjuk újra a szakembereket, akikre ismét hetekig várhatunk, majd miután megérkeztek kezdődik újra a rombolás, szerelés és javítás, a költségekről nem is beszélve.