Kétgenerációs Kádár-kocka

Felújítás éve 2023-
Helyszín Győrzámoly
Alapterület 87 m2
Szolgáltatás kétgenerációs kialakítás belsőépítészeti tervezése

Gábor egy ideje már hiába bújta az ingatlanhirdetéseket, sehol sem találta a számára megfelelő házat, mikor egy olyan megoldás jött vele szembe, amire maga sem számított. Idősödő szülei javasolták neki, hogy az ő meglévő otthonukat - mely számukra már túl nagy -, alakítsa úgy át, hogy abban két generáció lakhatása is biztosított legyen. Gábornak annyira megtetszett az ötlet, hogy elfogadta a szülei által felajánlott lehetőséget.

Feladataim a projekt során

  • belsőépítészeti tervezés
  • lakberendezés

Az épület

Az átalakítandó ház 1980-ban épült, az akkor szokványos típustervek egyike alapján.

A ház helyiségkapcsolatai viszonylag jók, valamint az általános szerkezeti állapota is megfelelő.

Az északi oldalon lévő utcafronton egy apró konyha és kamra található, valamint a fürdő és a vele közös közlekedőből nyíló szoba. A nappali, ahonnan a terasz is megközelíthető, valamint a nagyobb alapterülettel rendelkező hálószoba az épület déli oldalára került. Ezekbe a helyiségekbe az étkezőn keresztül lehet bejutni, melynek érdekessége, hogy egy teljes értékű lépcső található benne, amely a padlásra vezet. Ezt a lépcsőt a lakók viszont olyannyira ritkán használják, hogy az igazándiból csak céltalanul uralkodik a helyiségen.

Belsőépítészeti tervezés

Az épület adottságait és a műszaki állapotát, valamint a megrendelői igényeket megismerve láttam neki a Kádár-kocka ház két generációssá alakításához.

A feladatom az volt a tervezés során, hogy két lakás jöjjön létre a ház földszintjén a lehető legészszerűbb és a lehető leggazdaságosabb megoldások alkalmazásával.

Ahhoz, hogy komfortos méretű lakások jöjjenek létre, növelnem kellett az alapterületet, amit a terasz beépítésével tudtam elérni. Így sikerült egy közel 54 m2-es és egy 44 m2-es lakást kialakítanom. A szülők a felújítási és átalakítási munkák végeztével az 1-es számú lakásba költöznek be, míg Gábor az udvari bejárattal rendelkező 2-es számúba.

A két lakást a közbenső teherhordó fal választja el egymástól. A homlokzati és az előbb említett főfalban lévő nyílások helyeit nem módosítottam, a meglévő pozíciókat mint adottságokat vettem figyelembe a tervezés során. A fürdőszobák egymás mellé kerültek, a szülők lakásában a konyha pedig maradt az eredeti helyén, ezzel is egyszerűsítve a víz- és szennyvízszerelési munkálatokat. (Az épület részben alápincézett, így ez is könnyebbséget jelent az új vezeték nyomvonalak kialakításánál.) Gábor lakásában az új konyha kialakításához a víz- és szennyvíz vezetékeket előtétfal mögé rejtettem, így nagyobb bontási munkák nélkül lehet a konyha vízellátását, valamint szennyvíz elvezetését megoldani.

A családi ház átalakítása és felújítása több ütemben fog történni.

Első ütemben a belsőépítészeti munkákra, valamint a nyílászárók cseréjére kerül sor, melyet a soron következő ütemben a homlokzati hőszigetelési munkák, majd a tető héjazatának cseréje fog követni.

Szülők lakása

Mivel „öreg fát átültetni nehéz”, ezért a szülőknek az egyes számú lakásra esett a választásuk. Nem csak a mérete miatt, hanem azért is, mert az épületnek ezen az oldalán vannak az általuk használt helyiségek.

Természetesen szükség volt kompromisszumos megoldásokra, hiszen kisebb alapterületen kellett az életvitelükhöz szükséges funkcióknak helyet biztosítani, de úgy gondolom, hogy olyan megoldások születtek, melyek a későbbiekben hozzájárulhatnak egy kényelmesebb és komfortosabb nyugdíjas élethez.

A bejárat melletti WC, valamint a kamra megszűntetésével az eddiginél tágasabb és kényelmesebb konyha alakulhatott ki, melyben elfér már egy étkezőasztal is, így Ági néninek az étkezések alatt nem kell többé a konyha és az étkező között „ingáznia”.

A hálószoba a későbbiekben is hálószoba marad, a jelenlegi étkező viszont a nappali szerepét tölti majd be. A korábban említett lépcső bontásával több m2 hasznos alapterületet nyertünk. A padlásra való feljutásról felhúzható padlásfeljáró lépcső gondoskodik majd.

Gábor lakása

Gábor a lakásába a hátsó, udvari bejáraton keresztül tud majd bejutni. A terasz beépítésével a korábbi nappali helyén egy kényelmes méretű nappali-étkező-konyha alakul ki. Innen lehet a gardróbon keresztül a hálószobába, majd onnan a fürdőszobába jutni. A lakás funkcionálisan teljesen passzol Gábor életviteléhez, így nem jelent neki problémát az, hogy a fürdőszoba csak a hálóból közelíthető meg.

A lakás az indusztriális stílus jegyeit felhasználva kerül berendezésre. Gábor mindamellett, hogy kedveli ennek a stílusnak a hangulatát, azon szerencsések közé tartozik, aki szakmájának köszönhetően jómaga is le tudja gyártani a beépítésre kerülő acélkeretes ajtókat, polcokat, valamint az egyéb fémből készült mobiliákat.

Helyiségkapcsolatok a felújítás előtti és a felújítást követő állapotban

Helyiségkapcsolatok átalakítás előtt
Helyiségkapcsolatok átalakítás után

Látványtervek

További munkáim